Drahí bratia a sestry, tak ako sa apoštol Pavol prihováral kresťanským komunitám prostredníctvom svojich listov, aj nám sa dnes prihovára. Rozhodol som sa vám predstaviť veľké duchovné, teologické a literárne bohatstvo života svätého Pavla. Budem uverejňovať malé úryvky, aby ich nebolo ťažké prečítať a pochopiť. Dúfam, že sa nám spoločne podarí objaviť a prehĺbiť život svätého apoštola Pavla a zároveň sa nechať osvietiť v našom živote jeho spismi, jeho životom a jeho poslaním.

Ako to bude vyzerať? Svätý Pavol sa nám bude prihovárať raz týždenne, to znamená, že každý týždeň počas tohto roku 2024, ktorý Svätý Otec František vyhlásil za Rok modlitby, budem uverejňovať príspevky, ktoré môžu pomôcť nielen spoznať svätého Pavla, ale aj vstúpiť do hlbokej skúsenosti modlitby s ním a so sebou samými. Nakoniec budeme prehlbovať Božie slovo prostredníctvom Pavlových spisov, aby sme “čelili novým výzvam, ktoré súčasná doba kladie pred veriacich v Krista” (Verbum Domini, 3).

Dnes začneme spoznávať Pavlov materiálny svet, teda mestá, ktoré boli dejiskom jeho života. Spoločne sa vyberieme do Tarsu, Cilície, Pamfýlie, Lýcie, Sýrie, Macedónie a Achájska. Ako pôjdeme? Pešo, keď budú cesty; loďou po mori a pomocou fantázie, ktorá nás pri týchto dobrodružstvách bude sprevádzať. V jednej chvíli som zabudol na jednu vec: choďte si zobrať Bibliu a mapu Malej Ázie, ktorú nájdete vo svojom mobilnom telefóne.  Sme pripravení? Tak poďme!

Všetci vieme, že Pavol pochádza z Tarsu. Ale kde je ten Tarsus?   

Veľký polostrov Malej Ázie sa pri pohľade na mapu podobá na akési rameno obrátené na západ. Tesne pod pazuchou tohto ramena, kde sa polostrov spája s kontinentom, stojí Tarsus, domov apoštola Pavla a staroveké hlavné mesto Cilície.

Cestujúci, ktorý sem dnes prichádza po mori, sa vylodí v Mersine, priemernom prístave, a po prekonaní dvadsaťpäťkilometrového úseku takmer opustenej cesty dorazí do Tarsu. Je to jednoduché turecké mesto s 22 000 obyvateľmi, bez hotela a bez akéhokoľvek európskeho vybavenia. Kopec, na ktorom stojí, sa drží na poslednom úpätí pohoria Taurus; rieka Cidno, ktorá preteká kúsok od mesta, nahromadila za stáročia toľko piesku, že pripravila Tarsus o jeho starobylý námorný prístav, ktorý dnes nahradil Mersin.

Pôvod mesta Tarsus je rovnako starý ako nejasný. Pochádza azda z čias úpadku Chetitskej ríše; jeho názov sa prvýkrát objavuje na čiernom obelisku Salmanassara III. z polovice 9. storočia pred n. l. a odvtedy možno jeho dejiny s viac či menej veľkými medzerami sledovať až do moderných čias. Rôzne nadvlády, ktoré nasledovali jedna po druhej nad týmto obchodným centrom Malej Ázie, zanechali svoje stopy: po semitských Asýrčanoch nasledovali árijskí Peržania, Gréci a potom Rimania.

V Novom zákone sa Tarsus objavuje v Skutkoch apoštolov (Sk 9,30; 11,25; 21,39; 22,3).

Teraz vás pozývam, aby ste si zobrali tieto citáty zo Svätého písma a išli si ich prečítať, aby ste zistili, čo sa dialo v Tarse v čase, keď tam bol náš priateľ Pavol. 

Na dnes teda takto, držte sa! Na budúci týždeň zamierime do Cilície!

Text: Rogério Alves Gomes

Článok je možné vypočuť aj vo forme podcastu: